W obronie sądu
Opublikowano: 17/04/2012
Działając w oparciu o § 12 ust. 2 Statutu Powiatu Kamiennogórskiego (Dz. Urz. Wojewody Dolnośląskiego z 2011 r. Nr 108, poz. 1719), Rada Powiatu Kamiennogórskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczących projektu rozporządzenia zmierzającego do zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości.
Przede wszystkim trzeba podkreślić, iż proponowany projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości nie zawiera żadnego uzasadnienia planowanych zmian. Również argumenty zawarte w piśmie z dnia 27 stycznia 2012 roku nie są przekonujące, ponieważ:
- Twór w postaci wydziałów zamiejscowych wydaje się być ujmowany w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych jako instytucja wyjątkowa, podstawową zaś jednostką organizacyjną jest sąd, w tym sąd rejonowy, który tworzy się dla jednej lub większej liczby gmin. Zniesienie tak dużej liczby sądów rejonowych i utworzenie w ich miejsce wydziałów zamiejscowych godzi w zasady ustrojowe. Zgodnie z deklaracją, że w wydziały zamiejscowe mogłyby być przekształcone dotychczasowe wydziały funkcjonujące w znoszonych jednostkach, nie widać celu takiej regulacji.
- Przewidywane uelastycznienie zarządzania kadrą sędziowską budzi wątpliwości, ponieważ aby mieć możliwość przenoszenia sędziów do rozpoznawania spraw w innych sądach, nie trzeba zastępować sądów rejonowych sądami zamiejscowymi. Wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych. Ponadto w przypadku obsługiwania przez sędziego dwóch referatów może dojść do pogorszenia podstawowego komfortu pracy sędziego, a co za tym idzie, doprowadzi to do pogorszenia jakości jego pracy i nie wpłynie pozytywnie
na poprawienie szybkości postępowania. - Trzeba jeszcze zauważyć, że proponowane zmiany czynią martwymi przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu nadanym ustawą z 18 sierpnia 2011 r., w której przewidziano możliwość tworzenia sądów funkcjonalnych.
Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze funkcjonujący w okręgu jeleniogórskim obejmuje swoim działaniem miasto Kamienna Góra, gminy Kamienna Góra, Lubawka i Marciszów oraz gminę Bolków (powiat jaworski). Na obszarze 500 km kw. w 3 miastach i 60 wsiach żyje około 60 tysięcy mieszkańców. W kamiennogórskim sądzie zatrudnionych jest 51 pracowników, w tym 9 sędziów, 31 urzędników, 9 kuratorów i 0,5 etatu obsługi. W 2011 roku do tutejszego sądu wpłynęło 12.612 spraw, rozpoznano 12.039 z nich (por. tabela poniżej). Biorąc pod uwagę średniomiesięczny wpływ do pozostałych niezałatwionych spraw na koniec 2011 roku, czas trwania postępowania sądowego wynosi 1,8 miesiąca (bez Wydziału Ksiąg Wieczystych).
Wydział | Wpłynęło spraw | Załatwiono spraw |
Wydział Cywilny | 4356 | 3529 |
Wydział Karny | 2743 | 2752 |
Wydział Rodzinny | 1256 | 1262 |
Wydział Spraw Wieczystych | 4257 | 4496 + 2946 odpisów |
W ocenie radnych powiatu zniesienie Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze, a co za tym idzie, pozbawienie mieszkańców obsługi przez własny sąd, jest zamachem na polską samorządność i godzi w ustrój państwa. Pragniemy podkreślić, że niektóre instytucje funkcjonujące w lokalnym środowisku służą nie tylko mieszkańcom, ale budowaniu kapitału społecznego. Zniesienie sądu pociągnie za sobą utratę prestiżu miejscowości, spowoduje również znaczne osłabienie zaufania społeczeństwa do władz i organów państwa odpowiedzialnych za sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. Skutkiem wejścia w życie planowanego rozporządzenia będzie trudniejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, wydłużenie czasu trwania postępowań i zwiększenie kosztów dochodzenia swoich praw przez mieszkańców gmin i miast, którzy będą musieli dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego sądu. Zniesienie placówki może także spowodować, że wykwalifikowani prawnicy zaczną opuszczać Kamienną Górę, a to z kolei odbije się na mieszkańcach, którzy po pomoc prawną będą zmuszeni dojeżdżać do sąsiednich miast powiatowych.
Mamy nadzieję, że nasze wystąpienie i zawarte w nim argumenty zostaną gruntownie przeanalizowane przez właściwe komórki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości.
źródło fotografii: pl.wikipedia.org