Aktywnie zimą

Na terenie powiatu kamiennogórskiego znajdują się doskonale przygotowane trasy narciarskie na stokach w Lubawce i Czranowie, położonych na skraju Karkonoszy. Nasze nartostrady, w odróżnieniu do tych położonych w znanych kurortach sudeckich i czeskich, nie są zatłoczone. U nas jeździsz, a nie czekasz. Tu w ciszy i spokoju możesz po raz pierwszy założyć deski, aby po dwóch lub trzech dniach jazdy pod okiem instruktora czuć się pewnie na wielu, nawet trudnych trasach. Dostępne są również świetnie przygotowane trasy biegowe, na których corocznie odbywają się międzynarodowe zawody w biegach narciarskich.


Wyciąg narciarski w Lubawce

Najatrakcyjniejszym miejscem w Lubawce przygotowanym dla miłośników białego szaleństwa jest świetnie przystosowany orczykowy wyciąg narciarski. Wyciąg znajduje się na północnym zboczu Świętej Góry (701 m n.p.m.) 2 km na wschód od Lubawki, przy drodze z Lubawki do Krzeszowa. Trasa ta polecana jest nie tylko ze względu na jej doskonałe przygotowanie, ale również z powodu braku tłoku na nartostradach.

lubawka-narty.pl

Trasy:

Czerwona - 650 m
Zielona - 810 m
Niebieska - 1560 m
"Baby" - 100 m

Godziny otwarcia:

jazda dzienna: 9.00-16.30
jazda nocna: 18.00-21.00

Stacja narciarska Czarnów

Stacja narciarska Czarnów oferuje dwa wyciągi teleskopowe o dł. 700 m i 500 m. Trasy położone są na stoku Góry Jaworowa (785 m) i schodzą do doliny Czarnowskiego Potoku. W obrębie wyciągu istnieje możliwość wyboru trzech rodzinnych nartostrad o łącznej długości 2,5 km. Do wyboru mają Państwo 2 trasy średnie (kolor niebieski) oraz 1 łatwą (kolor zielony). Trasy są urozmaicone, szerokie i stanowią spójny system. Jazdę rozpoczynamy dolnym wyciągiem Nr 1. Dzięki sztucznie usypanemu zjazdowi przy jego ostatniej podporze można swobodnie skierować się w lewo do wyciągu Nr 2 lub w prawo, aby powrócić do punktu wyjścia bądź zjechać do parkingu.

www.czarnow-ski.pl

Trasy:

Czerwona - 450 m
Zielona - 650 m

Godziny otwarcia:

W okresie świąteczno-noworocznym, ferii szkolnych oraz w weekendy od 9.00 do 17.00.

Skocznia narciarska w Lubawce
Dla amatorów skoków narciarskich polecamy skocznię w Lubawce K-90 świetnie przystosowaną dla skoczków. Na skoczni odbyło się już wiele imprez o znaczeniu ogólnopolskim co świadczy o jej bezpieczeństwie i atrakcyjności. Rekord skoczni należy do reprezentanta Czech Antoniego Hajek i wynosi 97,5 m.

Narciarskie szlaki biegowe
Nieopodal Lubawki i Opawy wytyczone zostały narciarskie szlaki biegowe o długości 35 km, są oznakowane drogowskazami oraz tablicami informacyjnymi. Realizują one różną skale trudności, co powoduje, że zarówno wyczynowy biegacz, jak i amator turystyki narciarskiej, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Szlak w okolicy Opawy umożliwia, poprzez turystyczne dawne przejście  graniczne Niedamirów - Horni Albeřice, włączenie się w system czeskich szlaków narciarstwa biegowego (Karkonoska Magistrala Narciarska). Szlaki są przygotowywane za pomocą skutera śnieżnego ze specjalną nakładką do wytyczania śladu. Aktualne warunki na szlakach oraz zasady ich użytkowania można sprawdzić tutaj.