Warto zobaczyć

Ziemia Kamiennogórska położona jest w Sudetach Środkowych na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich oraz Gór Wałbrzyskich, w południowo-zachodniej części Polski (województwo dolnośląskie). Granice geograficzne powiatu stanowią: od zachodu Grzbiet Lasocki, od południa Zawory, od wschodu Góry Suche, a od północy Góry Kaczawskie i Wałbrzyskie.

To blisko 396 km kw. przepięknych okolic, kotlin poprzecinanych gęstą siecią rzek i strumieni, malowniczych pasm górskich, skałek, łąk i lasów. Baśniowy i tajemniczy region zachwyca niezwykłymi przyrodniczo terenami z dominującą w karajobrazie Śnieżką (1602 m n.p.m.), najwyższym szczytem Karkonoszy. Każdy turysta znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Wiosną kwitnące łąki z dużymi połaciami ziołoroślin tworzą przepiękne kobierce. Lato daje możliwość wypoczynku w pobliżu zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatu. Jesień przyciąga przepięknymi kolorami lasów i łąk mieniących się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i brązu. Zima zaprasza zwolenników sportów zimowych na stoki tutejszych gór.

Rezerwat Kruczy Kamień

W granicach powiatu znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Kruczy Kamień i Głazy Krasnoludków. Pierwszy, położony na południe od Lubawki w Górach Kruczych, utworzony został w 1945 roku w górach Kruczych. Nazwa "Kruczy Kamień" wiąże się z podobieństwem jednej ze skał do wizerunku kruka. Na powierzchni 10,21 ha ochroną objęte zostały efektowne krajobrazowo zbocza Kruczej Skały (681 m) i okoliczne malownicze porfirowe skałki. Wysokość urwisk skalnych dochodzi do 30 m. Na terenie rezerwatu oprócz typowej dla tego regionu roślinności występują ciepłolubne kserofity (np. kostrzewa biała). W 1995 roku dzięki wrocławskim entomologom wprowadzono wtórnie, po blisko 100 latach przerwy, motyla Niepylaka Apollo. U podnóża góry znajduje się Krucza Dolina, a jej boczną odnogę stanowi malownicza Dolina Miłości.

Rezerwat Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie

Głazy Krasnoludków obejmują powierzchnię 9,04 ha i znajdują się w niewielkiej odległości od miejscowości Gorzeszów w dolinie Jawiszówki (gmina Kamienna Góra). W tym geologiczno-krajobrazowym rezerwacie chronione są unikalne formy wietrzenia piaskowca cisowego. Rezerwat utworzony został w 1970 roku i obejmuje liczne utwory skalne w postaci ambon, maczug, grzybów, baszt i wieżyc o wysokości od 5 do 30 m. W Gorzeszowie znajduje się również pomnik przyrody Diabelska Maczuga. Jest to samotna skała o wysokości 7,5 m i obwodzie 9 m. O popularności skałki świadczy to, że M. Willmann uwiecznił ją na jednym z fresków w krzeszowskim kościele. W 1913 roku na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty 1813-1913.

Kolorowe Jeziorka

Bardzo ciekawym miejscem wypoczynku są Kolorowe Jeziorka w okolicach Wieściszowic koło Marciszowa. Swoją nazwę słusznie zawdzięczają różnym barwom, jakimi się odznaczają. Urokliwe jeziorka powstały w miejscu pokopalnianych wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu. Rozmieszczone są na różnych wysokościach, a zebrana w nich woda ze względu na skład chemiczny dna przybiera kolory purpury, zieleni oraz błękitu. Od XVIII do XX wieku wydobywano w tych miejscach piryt, z którego wytwarzano kwas siarkowy.

Niewielką część powiatu zajmuje Rudawski Park Krajobrazowy. Jego całkowita powierzchnia wraz z otuliną wynosi 222 km kw. Ochroną zostały w nim objęte m.in. kilkadziesiąt stanowisk z uznanymi za pomniki przyrody drzewami, 4 aleje oraz 18 założeń parkowych (razem ponad 5000).

Zwolennicy wypoczynku nad wodą mogą także skorzystać z atrakcji, jakie oferuje sztuczny zbiornik w Bukówce. Jest to pierwszy z bobrzańskich zbiorników wodnych. Powstał w latach 1903-1905 jako suchy zbiornik retencyjny. W 1988 r. dzięki wybudowaniu bocznej, osłaniającej Miszkowice tamy utworzono jedno z najwyżej położonych w Polsce jezior zaporowych. Można tutaj żeglować i pływać kajakami, a także łowić ryby. Miłośnicy wędkowania mają szansę na złowienie w wodach zalewu i rzeki Bóbr pstrąga, lipienia, szczupaka czy też garbatego okonia.

Entuzjaści zabytkowej architektury, także sakralnej, znajdą tutaj wiele tego typu obiektów. Najbardziej znamienitym z nich jest pocysterski kompleks architektury barokowej, znajdujący się w Krzeszowie. Kompleks ten jest jednym z najcenniejszych tego typu budowli w Polsce. Ponadto w obrębie powiatu umiejscowione są także inne zabytki, do których należą Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim, ratusz i rynek w Kamiennej Górze i w Lubawce. Więcej na temat zabytków tutaj.

Dodatkową atrakcją w powiecie kamiennogórskim w sezonie letnim są spływ kajakowy Bobrem. Malowniczy Przełom Janowicki to najciekawszy i najbardziej emocjonujący odcinek szlaków kajakowych w regionie. Więcej szczegółów o spływach oraz wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych na stronie internetowej: www.adrenalina24.com.pl