aktualność

"Pierwsi w niskiej emisji"

Opublikowano: 01/04/2015

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Miszkowicach jako pierwsi w powiecie wystartowali w ogólnopolskiej akcji  "NIE DLA NISKIEJ EMISJI".

Akcja przeprowadzana pod  nadzorem PTH "Technika" sp. z o.o. Katowice ma na celu uświadomić  młodych ludzi jak bardzo szkodliwa jest niska  emisja.  Uczniowie realizując ankiety wśród dorosłych mieszkańców okolicy przekazują  informację na ile ludzie są świadomi zagrożeń jakie niesie za sobą spalanie w piecach śmieci i nieodpowiednich paliw. W ramach akcji malują plakaty, prowadzą spotkania  informacyjne, organizują prelekcje, pogadanki, na temat szkodliwości  dymów, pyłów i innych zanieczyszczeń. Przeprowadzają ankiety wśród mieszkańców okolicznych wsi na temat świadomości ekologicznej "Wiem czym oddycham".

Plakaty informacyjne umieszczają na tablicach ogłoszeń, w sklepach - miejscach gdzie przychodzi dużo ludzi. Uczniowie chcą by ich sąsiedzi,  mieszkańcy naszej gminy byli świadomi, że zgodnie z art.191 Ustawy o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz.21) "spalanie odpadów - termiczne przekształcanie poza spalarnią jest zabronione. Kto wbrew przepisowi art.155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny".

Tymczasem w okresie sezonu grzewczego podczas bezwietrznej pogody i braku opadów atmosferycznych, stężenia pyłu zawieszonego przekraczają normę dobową nawet kilkukrotnie.
Powietrze jest mocno zanieczyszczone pyłem zawieszonym PM10, PM2,5 za taki stan odpowiedzialna jest tzw. "niska emisja", czyli emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków, petard i innych substancji emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko zwartych aglomeracji miejskich, ale również stref pozamiejskich - występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Spalanie węgla, często bardzo złej jakości (nierzadko z domieszką odpadów komunalnych) w starych piecach grzewczych o niekorzystnych parametrach sprawnościowo-energetycznych powoduje uwalnianie do naszego najbliższego otoczenia szeregu różnych substancji chemicznych. Rodzaj występującego zanieczyszczenia zależy od składu chemicznego użytego paliwa i skuteczności procesu spalania. Przy niekorzystnych warunkach emitowane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się niezmiernie powoli i powodują znaczące i odczuwalne zanieczyszczenie powietrza. Co roku ok. 3 300 osób ginie w wypadkach samochodowych  - jest to 9 razy mniej od osób umierających na choroby wywołane złym stanem powietrza!

Niska emisja ma bardzo niekorzystny, a czasem wręcz zabójczy wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów. Społeczność Szkoły Podstawowej w Miszkowicach jest  dumna z tego, ze ich budynek szkolny jest przykładem walki z niską emisją. W roku bieżącym zakończono termo modernizację. Zamontowano piec na ekogroszek dobrej jakości, ocieplono ściany, założono kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody, fotowoltaikę dzięki, której kilka pomieszczeń szkolnych ma prąd za darmo. Planując dalsze działania w zakresie niskiej emisji uczniowie S. P. Miszkowice we współpracy z Nadleśnictwem Kamienna Góra chcą wykonać nasadzenia 40 drzew w zachodniej części ogrodu szkolnego.  Drzewa te stworzą naturalny ekran wyłapujący zanieczyszczenia. Jednocześnie  mamy zamiar na drzewach tych umieścić budki lęgowe dla ptaków i "zimową stołówkę" dla tych zwierząt. W najbliższym czasie uczniowie naszej szkoły przejdą przez wieś i zaobserwują jak wygląda niska emisja z naszych kominów. Obecnie edukacja prowadzona przez uczniów ogranicza się do środowiska domowego i szkolnego. Jak powiedzieli młodzi ludzie: musimy nauczyć  rodziców i rodzeństwo, oraz kolegów co robić, żeby się nie truć.

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania: