Pociąg przyjaźni polsko-czeskiej
Dzieci z powiatu kamiennogórskiego oraz Czech wzięły udział w wyjątkowej wyprawie. W poniedziałek, 17 czerwca, na trasie transgranicznej Kamienna Góra - Lubawka - Kralovec - Zaclerz przejechał zabytkowy pociąg przyjaźni polsko-czeskiej dla uczniów szkół podstawowych. Imprezę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze w partnerstwie z miastem Zaclerz, przy współpracy samorządów z Kamiennej Góry i Lubawki.
Corocznie 1 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Gry, zabawy, konkursy czy wycieczki to tylko niektóre z ulubionych form obchodów tego święta. Uznając ten fakt za znakomity pretekst do zawiązania współpracy na rzecz integracji międzynarodowej, Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze wraz z miastem Zaclerz postanowili zorganizować przejazd zabytkowym pociągiem, który otrzymał nazwę "Pociągu Przyjaźni Polsko-Czeskiej".
Zabytkowy tabor, przystrojony w barwy narodowe, przewiózł uczniów ze szkół podstawowych z Polski i Czech do Kralovca, a następnie do Kamiennej Góry. Pociągiem podróżowały dzieci i ich opiekunowie z Kamiennej Góry, Lubawki, Chełmska Śląskiego, Zaclerza i Trutnova. W wycieczce uczestniczyli również poseł Michał Jaros z Wrocławia, starosta Ewa Kocemba, burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek oraz burmistrz Lubawki Tomasz Kulon.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali plecaki z blokami do rysowania i kredkami, książeczki w wierszem Juliana Tuwima "Lokomotywa" w obu wersjach językowych, czapki, peleryny przeciwdeszczowe i prowiant.
W sumie do Kamiennej Góry przyjechało ponad 200 osób. Przez całą drogę najmłodszym towarzyszyły piosenki, gry i zabawy. Na kamiennogórskim dworcu dzieci wysłuchały informacji o zasadach, które pozwalają na bezpieczne podróżowanie koleją i obejrzały pokaz tresury psów Służby Ochrony Kolei i Służby Granicznej. Szczególnie duże emocje wywołały ćwiczenia z zatrzymaniem uciekającego przestępcy.
Po pokazie dzieci niosące transparenty i flagi narodowe utworzyły "żywy pociąg przyjaźni" i przemaszerowały na stadion przy ul. Ściegiennego. Zademonstrowały w ten sposób bliskość obu krajów i przełamały bariery międzynarodowe.
Na stadionie na bohaterów imprezy czekał ciepły poczęstunek. Uczestnicy imprezy odczytali wspólnie wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa" w języku polskim i czeskim. Dzieci wzięły udział w licznych grach i zabawach ruchowych. Poznały również laureatów konkursu plastycznego, który został przeprowadzony w drodze z Kralovca do Kamiennej Góry. Dzieci miały za zadanie namalować to, co widzą za oknem. Starosta Ewa Kocemba wyróżniła Szkołę Podstawową nr 3 w Kamiennej Górze, burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek Oliwię Chowaniak, natomiast burmistrz Tomasz Kulon Wiktorię Gregorczyk. Nagrodę starosty Miroslava Vlasaka z rąk Evy Vlasak odebrał Lukáš Rohrbacher.
Projekt promujący integrację polsko-czeską zakończy się wydaniem publikacji w nakładzie 2 tysięcy sztuk. Folder prezentujący transgraniczny Dzień Dziecka oraz prace plastyczne wykonane przez uczestników imprezy trafi do polskich i czeskich szkół i instytucji publicznych.
Projekt "Pociąg przyjaźni Polsko-Czeskiej" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.