aktualność

Kultura Pierwszego Kontaktu

Opublikowano: 10/10/2013

W imieniu Wędrującego Forum Kultury Dolnego Śląska mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Konferencji środowiska instytucji kultury Dolnego Śląska ? KULTURA PIERWSZEGO KONTAKTU, która odbędzie się 24-25 października w gminie Oleśnica.
To pierwsza, nowatorska inicjatywa tego typu w naszym regionie, podjęta oddolnie. Inicjatorem, organizatorem i realizatorem Konferencji jest partnerskie Wędrujące Forum Kultury Dolnego Śląska.Kiedy trzy lata temu, jako nieznające się zupełnie małe, lokalne instytucje kultury, składaliśmy aplikacje do programu Narodowego Centrum Kultury ? Dom Kultury +, nie przypuszczaliśmy nawet, jak bardzo ten krok zmieni nasze życia, a przede wszystkim życie naszych instytucji kultury, środowisk lokalnych, w których jesteśmy.

Program Dom Kultury+ obudził w nas nadzieję, że wreszcie ktoś interesuje się kondycją i rozwojem lokalnych instytucji kultury. Udział w programie uświadomił nam wiele fundamentalnych dla nas prawd. Uruchomił marzenia o budowaniu nowoczesnych domów kultury opartych na profesjonalizmie, gotowości do zmian, identyfikacji z potrzebami lokalnych społeczności, tożsamości lokalnej, dumy z przynależności do miejsca, historii, kultury, ludzi, dla których nasze domy kultury są otwarte, a nie ?czynne od do?. Poprzez regionalny charakter warsztatów mogliśmy spojrzeć na podobne instytucje jak nasze, a tym, co nas identyfikuje, jest ich prowincjonalny i regionalny charakter, wspólnota celów, podobny system wartości, zbliżone problemy i dylematy.

Intuicję, emocje i determinację przekuliśmy w siłę. Byliśmy pewni, że jeśli sami się nie zmienimy, nie mamy prawa zmieniać świata. Chcieliśmy tworzyć kulturę z ludźmi i dla ludzi.
Program Dom Kultury+ związał instytucje kultury ze sobą, szczególnie w obszarach regionalnych. Uwierzyliśmy, że w jedności, wspólnej identyfikacji, działaniu i oddolności jest siła, której nikt nie jest w stanie instytucjonalnie nam narzucić ani odebrać.
W procesie wewnętrznych transformacji naszych instytucji (opracowane strategie rozwoju, misje, wizje, cele, rozwijanie kluczowych, profesjonalnych kompetencji animatorów kultury, nowoczesnego systemu zarządzania instytucją kultury) i budowania cennych relacji ze środowiskiem lokalnym (m.in. poprzez projekty partycypacyjne) oraz w toku wspólnych doświadczeń, refleksji i działań powstała chęć budowania sieci instytucji kultury na Dolnym Śląsku.

Czując się swoistym ?Pokoleniem? Dom Kultury+, uzbrojonym w silne poczucie wartości, świadomym celów i niezwykłej roli instytucji kultury w przestrzeni publicznej, podjęliśmy decyzję o powołaniu Wędrującego Forum Kultury DOLNY ŚLĄSK.
Formuła Forum jest konsekwencją naszych refleksji. Nie mamy osobowości prawnej, nasze działania opieramy na całkowitej dobrowolności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ich realizacje. Bardzo zależało nam na procesowym, oddolnym podejściu do formułowaniu się partnerstwa.

Kluczowe cele WFKDŚ to: integracja środowiska małych i średnich instytucji kultury Dolnego Śląska, gotowość do zmian, odpowiadanie na potrzeby lokalnego środowiska, edukacyjny charakter forum, budowanie pozytywnego wizerunku prowincjonalnych, lokalnych domów kultury.

Porozumienie tworzy obecnie 11 instytucji z Dolnego Śląska. Forum tworzyły na początku ośrodki kultury, uczestnicy programu DOM KULTURY+ ze Szklarskiej Poręby, Wlenia, Żarowa, Chojnowa, Chocianowa i Oleśnicy. Niedawno dołączyły do nas: Syców, Żmigród, Międzybórz, Twardogóra, Prusice, nie biorące udziału w programie DK+.
Udziałem w WFKDŚ zainteresowane są już kolejne instytucje.
Dziś, zapraszając do udziału w Konferencji KULTURA PIERWSZEGO KONTAKTU, zapraszamy do otwarcia dyskusji na temat stanu oraz perspektyw rozwoju środowiska kultury na Dolnym Śląsku. Chcemy się integrować, poznawać, identyfikować. Chcemy zdiagnozować lokalne instytucje kultury oraz wspólnie zastanowić się nad współczesną rolą instytucji kultury lokalnej, perspektywach zmian, możliwościami współpracy, sieciowania, budowania trwałych i mądrych relacji ze środowiskiem lokalnym.

Konferencja będzie miała dynamiczny, warsztatowy charakter, z akcentem na współuczestnictwo wszystkich, którzy o kulturze Dolnego Śląska chcą wspólnie rozmawiać. Konferencję podzieliliśmy na kluczowe panele ? Identyfikacja, Badanie
w działaniu- OPEN SPACE, ANIMARATON, Diagnoza, Edukacja. Po pierwsze chcemy zapoczątkować proces diagnozowania stanu kultury na Dolnym Śląsku, po drugie ? wspólnie poszukiwać narzędzi do rekomendowanych zmian. Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli instytucji kultury Dolnego Śląska, autorytety z dziedziny nauki, edukacji, samorządu lokalnego (UMWD, ESK Wrocław 2016), praktyków kultury, MKiDN, NCK, DK+.
W realizacji projektu widzimy wielką szansę na rozwijanie animacji, edukacji
i dalszą integrację środowiska prowincjonalnych, lokalnych domów kultury Dolnego Śląska.

Jesteśmy przekonani, że ta wspólna droga, którą właśnie rozpoczynamy, nie byłaby możliwa bez doświadczeń wyniesionych z programu Dom Kultury+.

Jako uczestnicy pierwszej edycji programu niezwykle doceniamy jego wartość. Otwierając dyskusję, czujemy, że tym, czego się nauczyliśmy w programie DK+, powinniśmy podzielić się z innymi domami kultury, które podobnie jak my chciałyby się rozwijać.
Już dziś, za wszelką pomoc, ?otwarcie drzwi? i współpracy, gorąco dziękujemy!

Zapraszamy na Konferencję KULTURA PIERWSZEGO KONTAKTU!
Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu (DK+)
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie (DK+)
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (DK+)
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie (DK+)
Chocianowski Ośrodek Kultury (DK+)
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica z siedzibą w Boguszycach (DK+)
Centrum Kultury w Sycowie
Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzyborzu
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach