aktualność

XI Dolnośląski Dzień Treningowy...

Opublikowano: 02/11/2016

27 października w Dobroszycach odbył się XI Dolnośląski Dzień Treningowy Programu  Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Organizatorem tej imprezy sportowej był Klub Olimpiad Specjalnych "Radośni" Dobroszyce, działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Dolnośląski Oddział Regionalny "Olimpiady Specjalne Polska". W Programie Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych biorą udział osoby, u których z niepełnosprawnością intelektualną współistnieją zaburzenia aparatu ruchu lub zaburzenia sensoryczne, jak również nie mają one możliwości zrozumienia oraz przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych. Podstawowym założeniem MATP (Motor Activities Training Program) jest program zajęć ruchowych wykorzystujący wartości płynące z systematycznej i konsekwentnej pracy terapeutycznej. W programie MATP brak jest współzawodnictwa. Rywalizacja nie jest istotna, uczestnicy mogą wykorzystywać zaadaptowany dla ich potrzeb sprzęt, jak też korzystać z pomocy terapeuty, aby jak najlepiej zademonstrować swoje umiejętności. W Dniu Treningowym nie ma rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Każdy z zawodników prezentuje swoje osiągnięcia indywidualnie. Nie ma podziału na kategorie wiekowe i grupy sprawnościowe. Wszystkie konkurencje - czynności ruchowe Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych odbywają się na trzech poziomach trudności. Zawodnik może wykonać kolejne próby na dowolnie wybranym poziomie trudności. Dobór stopnia trudności powinien pozwolić zawodnikowi na zademonstrowanie jego maksymalnych możliwości. Poziomy trudności Dnia Treningowego:

Poziom I -    czynność ruchowa może być wykonana z pomocą fizyczną terapeuty, z jego pomocą słowną, przy wykorzystaniu dodatkowych przyrządów, zaadoptowanego sprzętu

Poziom II -   dopuszczona jest jedynie pomoc słowna prowadzącego

Poziom III-  uczestnik całkowicie samodzielnie prezentuje wykonanie czynności ruchowej, może jedynie wykorzystywać dostosowany sprzęt.

Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal za udział.

Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie reprezentowali:

  1. Cała Witold
  2. Durbajło Juliusz
  3. Król Tomasz