aktualność

Zakończony projekt rowerowy

Opublikowano: 16/08/2016

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze zakończył się rajdem rowerowym na trasie Krzeszów - Szarocin 12 sierpnia. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne oraz wolontariusze, którzy są mieszkańcami Powiatu Kamiennogórskiego. W Rajdzie uczestniczyła Starosta Małgorzata Krzyszkowska oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Joanna Pałkiewicz. Wszyscy pokonali trasę liczącą 25 kilometrów poznając przy tym uroki Powiatu. W Krzeszowie zatrzymali się koło Pręgieża, aby zobaczyć z bliska jak wyglądał słup hańby
z XVI wieku. Następnie podziwiali barokową figurę św. Jana Nepomucena z XVIII w, która stoi nieopodal sanktuarium przy bocznej drodze w Krzeszowie. Wszyscy dowiedzieli się że Nepomucen to patron dobrej spowiedzi. Z wielką przyjemnością uczestnicy wjechali swoimi dwuśladami na teren sanktuarium, gdzie podziwiali fasady obu świątyń: Matki Bożej Łaskawej i Świętego Józefa.
Po czym grupa skierowała się w stronę Kapliczki Kalwarii Krzeszowskiej Dom Annasza, która jest dwupoziomową budowlą i tam znajduje się drewniana płaskorzeźba "Naigrywanie z Jezusa" koniec XVII w. W ciasnej piwniczce Domu Annasza, za przepierzeniem ze stalowej siatki, znajduje się rzeźba uwięzionego Chrystusa. To oryginalna i bardzo udana próba ukazania Jezusa oczekującego w samotności na sąd, unikalne XVII-wieczne przedstawienie rzeźbiarskie. Syn Boży siedzi w celi ze smutnym obliczem i związanymi rękami. Półmrok piwniczki rozpraszają ogniki płonących zniczy. Panuje tu sprzyjająca kontemplacji cisza. To miejsce otoczone jest szczególnym kultem, gdyż doszło tam do wielu uzdrowień. Zatrzymali się również przy największej kapliczce zwanej Pałacem Piłata. Jest to budowla z narożnymi ryzalitami i wysokim namiotowym dachem, symbolizującej Jerozolimskie Pretorium.  Przylegają doń Święte Schody, po których wg. legendy Jezus szedł na sąd Piłata. Po odpoczynku grupa pojechała w stronę Lipienicy gdzie zaczęła się trudna część trasy pod górę. Wszystkim udało się pokonać ten trudny odcinek w różny sposób: jedni jechali inni prowadzili swoje pojazdy. Kiedy już wszyscy znaleźli się na szczycie, w lesie czekał zasłużony odpoczynek połączony z posiłkiem. Kiedy uczestnicy czuli, że nabrali sił - ruszyli dalej kierując się w stronę Lubawki, Błażkowej, Janiszowa, Pisarzowic i Szarocina. Pole Myśliwych Przepiórka jest urokliwym miejscem, które powitało wszystkich pięknym słońcem. Tam każdy mógł kosztować pysznych potraw z grilla oraz ciast i przekąsek. Odbyły się zabawy integracyjne przy muzyce.