aktualność

Akademia Przywódców Rozwoju Lokalnego

Opublikowano: 23/10/2013

Akademia Przywódców Rozwoju Lokalnego - unikalny program kształcenia liderów


Przywództwo to wzbogacona i pogłębiona samoświadomość, rozwinięte umiejętności i postawa intelektualna, emocjonalność, ale przede wszystkim talenty do inteligentnego wpływania na ludzi i przewodzenia im, a tym samym kształtowanie otaczającej przestrzeni społecznej. Wielość ludzi i relacji wokół, konieczność współpracy zespołowej, godzenie różnic, tworzenie dialogu i komunikacji otwartej, aby ludzie mogli w pełni wykorzystywać swoje zasoby, to trudna część bycia przywódcą. Aktywizacja kompetencji przywództwa społecznego ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania rozwoju lokalnego poprzez działania na zewnątrz organizacji. Dlatego wymaga ona wiedzy, wzmacniania i ćwiczenia. Tym zagadnieniom dedykowany jest program Akademii.
Do udziału zapraszamy tych wszystkich, którzy kształtują rozwój swojego otoczenia w lokalnym otoczeniu, zarówno w biznesie, jak i w administracji publicznej oraz w organizacjach pozarządowych.
Program Akademii szczególny akcent kładzie na trening umiejętności, rozwój osobistych kompetencji i praktyczną wiedzę, która będzie wspierać absolwentów w skutecznym przewodzeniu rozwojem powierzonych im organizacji i społeczności.


Organizacja
W ramach Akademii odbędą się 3 weekendowe spotkania w dniach:
15-17 listopad 2013
22-24 listopad 2013
6-8 grudzień 2013
Uczestnicy będą mieli ponadto możliwość udziału w Kongresie Rozwoju Lokalnego we Wrocławiu 2 grudnia 2013. Ci, którzy ukończą Akademię, otrzymają certyfikat oraz materiały, dotyczące problematyki governance. Udział w zajęciach jest nieodpłatny, program finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Program Akademii:
1. Trening kompetencji społecznych (24 godziny):
dynamika rozwoju grupy, od budowania zespołu po kryzys i sukces
inteligencja emocjonalna a komunikowanie w organizacji
systemowe ujęcie zarządzania organizacją
2. Szkolenie z zakresu rozwoju regionalnego (24 godziny):
co to jest zarządzanie?
kto zarządza w gminie/powiecie/regionie?
jak skutecznie zarządzać w gminie/powiecie/regionie?
jakie narzędzia zarządzania wielopoziomowego oferuje Unia Europejska?
3. Coaching. W ramach Akademii każdy uczestnik ma dostęp do 2 godzin spotkań indywidualnych. Celem coachingu jest rozpoznanie własnych zasobów, identyfikacja obszarów rozwojowych, lepsze radzenie sobie w sytuacjach trudnych, bieżące przyglądanie się swoim trudnościom w relacjach i zadaniach w obszarze pracy.
4. Elementem Akademii będą również spotkania z liderami sektora biznesu i administracji.


Wiodący trenerzy:

Aldona Wiktorska-Święcka: pomysłodawczyni Polish Governance Institute, Prezes Zarządu. Dr hab. z zakresu nauk o polityce, MBA, pracownik naukowy, germanistka i europeistka. Stypendystka rządu Stanów Zjednoczonych, Deutscher Akademischer Austauschdienst, Konrad-Adenauer-Stiftung, Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Specjalistka w zakresie polityki publicznej, w tym szczególnie społeczno-ekonomicznych uwarunkowań rozwoju regionalnego i lokalnego. Zajmuje się w teorii i praktyce rozwojem sektora publicznego, zarządzaniem publicznym, innowacjami społecznymi, doradztwem politycznym, projektami w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju, rozwoju obszarów metropolitalnych i aglomeracji. Czynnie zaangażowana w działalność publiczną. Ekspertka ONZ, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, rządów Polski i Niemiec. Autorka opracowań o wdrożonych do praktyki życia publicznego, ewaluatorka programów i projektów w zakresie rozwoju społeczno-ekonomicznego, autorka i redaktorka publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, European Consortium for Political Research, Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Paweł Dębek: Członek Zarządu Polish Governance Institute. Szef Instytutu Edukacji Społecznej, Przewodniczący Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji, powołany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ma 12 lat doświadczenia w prowadzeniu treningów i warsztatów. Specjalizuje się w umiejętnościach pracy zespołowej i kompetencjach komunikacyjnych. Jest autorem programów z zakresu przywództwa oraz treningu trenerów. Koordynował wieloletnie projekty animacji lokalnych społeczności o charakterze międzynarodowym. Studiował psychologię i socjologię, szkolił się w zakresie treningu grupowego, psychoterapii i socjoterapii. Był członkiem rządowego zespołu, w wyniku prac którego powstał raport Młodzi 2011, kierowanego przez Szefa Doradców Strategicznych Premiera RP.
Zgłoszenia
Aby wziąć udział w Akademii należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.
Zgłoszenie należy przesłać do dnia 3 listopada. Po tym terminie wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w rozmowach rekrutacyjnych, które odbywać się będą 6 listopada 2013 r w godzinach popołudniowych we Wrocławiu.


Kontakt
Kinga Ekert
+48 600 28 30 30
kinga.ekert@governance.org.pl