aktualność

Wyniki konsultacji społecznych

Opublikowano: 06/10/2014

    

      Konsultacje społeczne "Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015  r." przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze odbywały się w dniach od 15.09 do 22.09.2014 r.

Konsultacje przeprowadzono w następujących formach:

1.   publikacja projektu "Rocznego programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego
z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku" na stronie internetowej www.kamienna-gora.pl, wraz z zamieszczonym formularzem konsultacji i ankietą konsultacyjną,

2. konsultacje pisemne - wyłożenie projektu "Rocznego programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku" do wglądu w Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze i przyjmowanie uwag i wniosków na formularzu konsultacji w Kancelarii.

Przedstawiciel jednej organizacji pozarządowej złożył uwagi i wnioski na formularzu konsultacji. Uwagi dotyczyły wysokości podziału środków. Inną formą konsultacji była ankieta internetowa przygotowana przy pomocy narzędzia Google. Link do niej zamieszczono na oficjalnej stronie internetowej Starostwa. Do jej wypełniania zaproszono wszystkie organizacje pozarządowe działające w granicach administracyjnych Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze. Jej celem było uzyskanie opinii na temat zapisów zawartych w Rocznym Programie współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r. Ankieta była skierowana do wszystkich osób będących członkami organizacji pozarządowych chcących ją wypełnić. Składała się z 8 pytań.

 

Podsumowanie wyników ankiety internetowej


            Ankietę wypełniło 4 respondentów. Nie zawierała pytań odnośnie tzw. metryczki (pytania o wiek, płeć itp.). Niewielka liczba udzielonych odpowiedzi wynikała najprawdopodobniej z krótkiego czasu w jakim można było wypełnić ankietę.

1. Czy wie Pan(i) czym jest "Roczny Program współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r."?

Respondenci w znacznym stopniu wskazywali, że nie wiedzą, czym jest Roczny Program współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r. - 75% odpowiedzi negatywnych. Tylko jedna osoba wskazała odpowiedź twierdzącą.

2. Czy wie Pan(i), jakie działania na terenie Powiatu Kamiennogórskiego realizowane są w oparciu o "Roczny Program współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r."?

W celu weryfikacji znajomości przez respondentów Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r., w drugim pytaniu poproszono ich o wskazanie działań, jakie są realizowane w oparciu o ten program na terenie powiatu kamiennogórskiego. Wszyscy respondenci wskazali, że nie znają takich działań i wybrali odpowiedź negatywną.

3. Jak ocenia Pan(i) "Roczny Program współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r." ?

75% respondentów (3 osoby) w pytaniu o ocenę Rocznego Programu... wskazało odpowiedź "ani dobrze, ani źle". Prawdopodobna przyczyną wyboru tej odpowiedzi był brak znajomości Rocznego Programu i działań podejmowanych w powiecie na jego podstawie. Jedna osoba wstrzymała się od odpowiedzi.

4. Czego wg Pani/Pana brakuje w "Rocznym Programie współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r."?

Pytanie nr 4 było pytaniem otwartym, gdzie każdy respondent mógł wpisać własną odpowiedź. Dwie osoby wskazały, że nie znają założeń Rocznego Programu... Jedna wskazała, że brakuje jej zaproszenia do tworzenia planu na rok 2015. Respondenci wskazywali także, że chcieliby większej i dokładniejszej informacji na temat programu.

Pytanie to wykazało, że Starostwo powinno podjąć działania zmierzające do upowszechnienia wiedzy o tym czym jest Roczny Program..., do czego jest wykorzystywany. Dodatkowo powinien zaprosić organizacje pozarządowe już na etapie tworzenia założeń Rocznego Planu...

5. Która z form współpracy pomiędzy powiatem a organizacjami pozarządowymi zaproponowana w "Rocznym Programie współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2015 r."  jest wg Pani/Pana najlepsza?

Respondenci udzielali odpowiedzi poprzez wskazanie jednej odpowiedzi. Wyboru dokonywali spośród następujących form współpracy:

  • Zlecanie organizacjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w Ustawie w formie powierzenia lub wspierania wykonania zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
  • Zlecanie organizacjom zadań w trybie i na zasadach określonych w art. 19a Ustawy wraz z dofinansowaniem tych zadań.
  • Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i realizowanych zadaniach publicznych, które będą realizowane oraz ogłaszanych konkursach i o sposobach ich rozstrzygnięć.
  • Konsultowanie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych w oparciu o Uchwałę Nr XLVI/178/10 Rady Powiatu Kamiennogórskiego z dnia 22 czerwca 2010 r.
  • Tworzenie, w miarę potrzeb, wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej.
  • Umów o wykonanie inicjatywy lokalnej na zasadach określonych w Ustawie.
  • Umów partnerstwa określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
  • Współpraca Powiatu z organizacjami obejmuje także działanie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

 

Respondenci wskazywali, że najlepszą, zaproponowaną w Rocznym Programie... formą współpracy między organizacjami pozarządowymi a powiatem, jest:

  • Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i realizowanych zadaniach publicznych, które będą realizowane oraz ogłaszanych konkursach i o sposobach ich rozstrzygnięć.
  • Tworzenie, w miarę potrzeb, wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej.
  • Zlecanie organizacjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w Ustawie w formie powierzenia lub wspierania wykonania zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

Jeden z respondentów nie udzielił odpowiedzi na to pytanie.

 

6. Spośród wymienionych poniżej obszarów, proszę wskazać te, które Pan(i) zdaniem powinny zostać wsparte przez Powiat Kamiennogórski w formie powierzenia/zlecenia realizacji zadań i być ujęte w rocznym programie współpracy?

W tym pytaniu respondentom przedstawiono 16 propozycji, z których mogli wybrać maksymalnie 5 odpowiedzi. Wybrane odpowiedzi należało uszeregować od 1-5, gdzie 1 -  oznaczało najważniejszy obszar, zaś 5 - najmniej ważny. Każdej cyfry można użyć tylko raz. Respondenci wybierali spośród następujących propozycji:

 

  •  Edukacja publiczna 
  • Promocja i ochrona zdrowia
  • Pomoc społeczna
  • Polityka prorodzinna, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej
  • Wspieranie osób niepełnosprawnych
  • Kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami
  • Kultura fizyczna i turystyka
  • Ochrona środowiska i przyrody
  • Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe
  • Porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli, w tym ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska
  • Przeciwdziałanie bezrobociu oraz aktywizacja lokalnego rynku pracy
  • Ochrona praw konsumenta
  • Obronność
  • Promocja powiatu
  • Współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych
  • Inne

Respondenci, odpowiadając na to pytanie, udzielali więcej odpowiedzi niż maksymalna liczba dopuszczona w pytaniu (5). Za najważniejsze obszary uznali: pomoc społeczną, przeciwdziałanie bezrobociu aktywizacja lokalnego rynku pracy oraz kultura fizyczna i turystyka. Dwóch respondentów wskazało je jako najważniejsze. Za najmniej ważny obszar ankietowani uznali obszar rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego (jedno wskazanie liczby 5). Nikt nie wskazał odpowiedzi "inne".

7. Czy chciał(a)by uczestniczyć Pan(i) w tworzeniu "Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016  r."?

W tym pytaniu wszyscy respondenci wskazali, że chcieliby uczestniczyć w tworzeniu "Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016  r.".

8. Z jakich  sposobów uczestnictwa przy konsultowaniu "Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 r." chciałaby/łby Pan(i) skorzystać?

Pytanie nr 8 było pytaniem wielokrotnego wyboru. Ankietowani mogli wskazać tyle odpowiedzi ile uważali za słuszne. Do wyboru mieli następujące opcje:

  • pisemne zgłoszenie uwag dostarczane na specjalnym formularzu do Urzędu
  • zgłaszanie uwag poprzez maila
  • osobiste  spotkania z urzędnikami
  • ankieta internetowa
  • inne, jakie?

Najczęściej respondenci wskazywali, że przy konsultacji Rocznego Programu współpracy Powiatu Kamiennogórskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 r. chcieliby uczestniczyć w osobistych spotkaniach z urzędnikami - 3 odpowiedzi (75%). Jako drugą wskazywali odpowiedź zgłaszanie uwag poprzez maila, która otrzymała 2 wskazania (50%). Po raz respondenci wskazali odpowiedź: ankieta internetowa oraz pisemne zgłoszenie uwag dostarczane na specjalnym formularzu do Urzędu. Żadem respondent nie wybrał odpowiedzi inne.