![aktualność](/media/cache/web_thumb_newsMini/news/news_pictures/2014/2/1399539225_Tyto%C5%84.jpg)
Światowy Dzień bez Tytoniu
Opublikowano: 08/05/2014
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamiennej Górze przypomina, iż dzień 31 maja, to "Światowy Dzień bez Tytoniu"!
W związku z nadchodzącymi obchodami "Światowego Dnia bez Tytoniu", który obchodzony jest 31 maja każdego roku, uprzejmie informujemy, że tegorocznym tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest : "Podnoszenie podatków od tytoniu".
Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia. Jeśli nie będziemy działać, przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.
W "Światowym Dniu bez Tytoniu" 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń.
Zmniejszanie konsumpcji tytoniu, ratuje życia ludzkie
Badania pokazują, że podnoszenie podatku na wyroby tytoniowe jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynaniu palenia wśród młodych ludzi. Wzrost podatku , który zwiększy ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie konsumpcji tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, a nawet o 8% w większości krajów o niskich i średnich dochodach.
Ponadto, zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe jest uważane za taką formę kontroli rynku tytoniowego, która jest najbardziej opłacalna. W Światowym Raporcie Zdrowia z 2010 wykazano, że 50% wzrost akcyzy tytoniowej spowodowałoby nieco ponad 1,4 mld USD dodatkowych funduszy w 22 krajach o niskich dochodach. Jeżeli środki te zostałyby przypisane do wydatków na cele zdrowotne, wydatki rządów na zdrowie w tych krajach mogłyby wzrosnąć nawet o 50%.
Biorąc pod uwagę te dane kraje członkowskie Ramowej Konwencji WHO o Kontroli Tytoniu (WHO FCTC), powinny wdrożyć politykę zwiększania cen na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenia konsumpcji tytoniu.
Cele:
Ostatecznym celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.
Szczegółowe cele kampanii 2014 są następujące:
Zwiększenie przez rządy podatku na tytoń do poziomu, który zmniejsza konsumpcję tytoniu;
Zaangażowanie organizacji społecznych w zachęcanie rządów do zwiększenia podatku od tytoniu do poziomu, które zmniejsza jego spożycie.
Zwracamy się z prośbą o aktywne włączenie się Państwa w tegoroczne obchody, w szczególności, w zakresie edukacji społeczeństwa na temat zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.