aktualność

O podprojekcie Know-Eco

Opublikowano: 09/05/2013

Birmingham Science Park Aston zaprosił przedstawicieli wszystkich podprojektów do swojej siedziby ma konferencję podsumowującą projekt District+.

Wydarzenie pod nazwą "Innovation, Internationalisation, Sustainable  Growth ? lessons from Europe" było adresowane do wszystkich instytucji realizujących następujące podprojekty w ramach projektu District+:

  • STEP "Improved Definition and Profiling for Sustainable Technology Parks"
  • NICER "Networks for the Internationalisation of Cluster Excellence in Regions"
  • KNOW-ECO "Enhancing Knowledge Collaboration in Eco-Innovation"
  • NGSP "Next Generation Science Park"
  • SPWW "Science Park Without Walls"
  • EAST_INNO _TRAN SFER "Supporting Innovation and Fostering Knowledge Transfer in the New EU Member States"

Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która z końcem kwietnia 2013 roku zakończy realizacje podprojektu Know-Eco.

Konferencja miała charakter podsumowujący osiągnięcia każdego podprojektu oraz generalne wyniki projektu District+ w stosunku do zakładanych rezultatów. Liderzy podprojektów zaprezentowali zrealizowane cele, a także odnieśli się do rekomendacji na przyszłość. Wiele uwagi uczestnicy konferencji poświęcili roli i znaczeniu dobrych praktyk, definiowanych przez instytucje zaangażowane w District+. Nikt nie miał wątpliwości, że stanowią one znakomite źródło informacji na temat aktywności podejmowanych w poszczególnych regionach. Dobre praktyki są również pierwszym elementem, który może zaprocentować  większą współpracą miedzy regionami i stanowić fundament do synergii w wyróżniających się dziedzinach.

Wskazując na problemy audytorium, skupiło się przede wszystkim na małym zaangażowaniu decydentów politycznych we wspieranie wyróżniających się rozwiązań uznanych za dobre praktyki. Większe zainteresowanie ze strony prawodawców może przyczynić się do lepszego rozwoju zdefiniowanych jako dobre praktyki dziedzin. Doprowadzi tym samym do podniesienia rangi projektu District+ oraz lepszego wykorzystania wyników projektu.

Przebieg projektu oraz realizacja założonych celów została oceniona pozytywnie. Podczas panelu dyskusyjnego wskazano głównie, co jeszcze można ulepszyć przy realizacji podobnych projektów w przyszłości. Mówiono również o kontynuacji podjętych przez partnerskie regiony działań. Reprezentanci przedsiębiorstw oraz ośrodków naukowych pytali o szczegóły najbardziej innowacyjnych dobrych praktyk.

Końcowym punktem konferencji było otwarte spotkanie, podczas którego prezentowały się wszystkie podprojekty zaangażowane w realizację District+. Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów.

Partnerzy podprojektu Know-Eco przedstawili zainteresowanym swoje główne osiągnięcia. Były to przede wszystkim dobre praktyki z dziedziny eko-innowacji w sektorze transportu oraz budownictwa zidentyfikowane w regionach partnerskich (tj. Dolny Śląsk, Saksonia - Anhalt, Toskania oraz West Midlands). Z dwuletnim dorobkiem podprojektu mogę się Państwo zapoznać na stronie internetowej: (http://www.darr.pl/pl/1088/Enhancing_Knowledge_Collaboration_in_Eco_Innovation_KNOW_ECO/) Pod tym adresem znajdą Państwo biuletyny dokumentujące przebieg podprojektu oraz opisujące najważniejsze rezultaty osiągnięte w toku realizacji projektu. Mamy nadzieję, że podprojekt Know-Eco stanie się pierwszym krokiem determinującym rozwój eko-innowacji w regionie. Dla instytucji zaangażowanych w projekt niezmiernie istotne jest, aby wyniki ich pracy projektowej posłużyły do wypracowania skutecznych metod wsparcia ekologicznych technologii oraz wskazały lokalnej społeczności w jaki sposób tradycyjne źródła energii mogą być zastąpione przez pro-ekologiczne rozwiązania. Chcemy, aby Know-Eco stanowił lekcję edukacji ekologicznej i zachęcił do większej debaty w tym temacie.