Konferencja naukowa pt. "Krzeszów Domem Łaski"
Opublikowano: 04/06/2022
W dniu dzisiejszym tj. 4 czerwca 2022 r. w Sali Rycerskiej klasztoru Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie odbyła się konferencja naukowa pt. "Krzeszów Domem Łaski" z udziałem m.in. biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 25-lecia Koronacji Cudownej Ikony oraz 400-lecia odnalezienia Ikony MB Łaskawej z Krzeszowa.
Na zaproszenie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Diecezji Legnickiej w wydarzeniu udział wzięli starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys i wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska.
Cudowny obraz Bogurodzicy jest od wieków czczony w Krzeszowie. Ikona datowana jest na XIII stulecie, co czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Jest to również najstarsza polska ikona, o 200 lat starsza od Matki Bożej Częstochowskiej. Została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu.
Ikona przedstawia typ Hodighitria czyli tą która prowadzi, pokazuje drogę. Swoją dłonią pokazuje bowiem na Dzieciątko i jednocześnie wskazuje na swoje serce, jako źródło łaski. Łaciński tytuł ikony to Gratia Sanctae Mariae - Łaska świętej Maryi, co jednocześnie jest najstarszą nazwą opactwa krzeszowskiego, wymienioną w 1291 r. jako antiqua nomen (najstarsza nazwa). Z tego też powodu ikona jest od początku związana z Krzeszowem. Według jednej z legend ikonę miał napisać pustelnik imieniem Krzesz, mieszkający nad rzeką Zadrną. Wizerunek mieli pomóc mu stworzyć aniołowie. Polujący w nadgranicznych lasach Książe Bolko I Surowy miał znaleźć pustelnię, a zauroczony pięknem obrazu miał złożyć obietnicę, że w tym miejscu ufunduje klasztor i sprowadzi zakonników. Druga legenda tłumaczy pojawienie się obrazu również ingerencją anielską. Wracający z IV krucjaty rycerz Benitto z rodu Tankrettów, miał wziąć obraz z zdobytego Bizancjum i przewieść go do rodzinnego miasta Rimini. Z stamtąd aniołowie przynieśli obraz do krzeszowskiego klasztoru, za panowania papieża Jana XXII. W ten sposób tłumaczono styl ikony, który jest bizantyjsko- włoski. W roku 1318 właśnie papież Jan XXII potwierdza przywileje opactwa.
W 1426 r., w trakcie najazdu husytów, klasztor zostaje napadnięty i według legendy wymordowano 70 zakonników cysterskich. Obraz został ukryty i zaginął na prawie dwa stulecia.
18 grudnia 1622 r. w trakcie prac restauratorskich Cystersi odnaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej.
Po powstaniu diecezji legnickiej w 1992 r. Krzeszów staje się najważniejszym sanktuarium maryjnym diecezji. W 1997 r. w trakcie swojego pobytu w Legnicy Papież Jan Paweł II dokonuje uroczystej koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej, nakładając na obraz papieskie korony. Wydarzenie to było kulminacją kultu jaką od ponad siedmiu stuleci doznaje Bogurodzica, czczona w swym prastarym wizerunku i podziękowaniem za opiekę Matki Bożej nad opactwem i Krzeszowem.
Program konferencji:
I sesja - prowadzenie ks. prof. Bogdan Ferdek
- Pan doc. Jacek Witkowski, O obrazie Matki Bożej Łaskawej.
- Pan prof. Andrzej Kozieł, "Salve, Mater Misericordiae!" O krzeszowskim obrazie "Matka Boska Miłosierna" z 1624 roku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
- Pan dr Grzegorz Grajewski, Sakralizacja krajobrazu na przykładzie opactwa krzeszowskiego.
- Ks. prof. PWT Sławomir Stasiak, Biblijne wątki Emmanuela i oblubieńczy w dekoracji Krzeszowskiego Domu Łaski. Wyjaśnienie tekstów biblijnych.
II sesja - prowadzenie ks. dr hab. Sławomir Stasiak
- Ks. prof. Bogdan Ferdek, "Żleb łaski" jako "locus theologicus". Idee charytologiczne rządzące fasadą Domu Łaski Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie.
- Pan dr Stanisław Jujeczka, Konwent cysterski w Krzeszowie w XVII i XVIII wieku.
- Pan dr Grzegorz Joachimiak, Gratia Sanctae Mariae et Sanctae Annae. Muzyka lutniowa z dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie.
- Pani prof. Ewa Łużyniecka, Średniowieczna architektura opactwa krzeszowskiego na tle późniejszych przeobrażeń.