aktualność

Program Certyfikowane Klasy Wojskowe

Opublikowano: 28/04/2021

W dniu 27 kwietnia 2021 r. nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów absolwentom lll edycji projektu CWKM. Uroczystość odbyła się z udziałem Ministra Obrony Narodowej. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju na uroczystość zaproszono 17cie szkół, pozostałe placówki wzięły udział w uroczystości poprzez VTC. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących reprezentowała opiekunka klasy mundurowej pani mgr Agnieszka Długosz. W imieniu uczniów klasy certyfikaty odebrał Jakub Trybuł
 
3,5 tysiąca certyfikatów trafiło do tegorocznych absolwentów programu "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe". Dokument potwierdza ukończenie programu dla klas wojskowych, którym patronuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego posiadacze będą też mogli ubiegać się o przyjęcie na uczelnie wojskowe na preferencyjnych warunkach oraz odbycie skróconej służby przygotowawczej.
 
Program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe działa od 2017 roku. W bieżącym roku szkolnym ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, która rozpocznie działalność od września. Kadeci uczą się przez 3 semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych. Łącznie absolwenci muszą odbyć i zaliczyć 185 godzin lekcyjnych.
 
W 2020 roku projekt CWKM rozpoczął swoją transformację do programu Odziały Przygotowania Wojskowego - docelowego rozwiązania edukacyjnego, który został uruchomiony we wrześniu 2020 roku, a przystąpiło do niego 130 szkół. Od przyszłego roku szkolnego liczba szkół w OPW zwiększy się o 20 - łącznie będzie ich 150.
 
Obecnie we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. kadetów uczących się 440 klasach ze 185 szkół w całej Polsce.
 
MON oferuje w ramach programu szeroki system wsparcia finansowego. Szkoły mogą się ubiegać m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły). Tylko w tym roku szkolnym 20/21 dotacja resortu wyniosła 11,6 mln.
 
Absolwenci programów mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, a także zostać żołnierzami po skróconej służbie przygotowawczej. Skrócona służba przygotowawcza to rozwiązanie specjalnie dla absolwentów klas wojskowych. Od tego roku trwać będzie 12 dni. Dlaczego tak krótko? Bo jej celem jest wyłącznie podsumowanie półtorarocznego przeszkolenia wojskowego w szkole średnie