aktualność

1 grudnia Światowym Dniem AIDS

Opublikowano: 26/11/2012

W Polsce od początku epidemii HIV/AIDS (od 1985 roku) do 31 lipca 2012 roku zarejestrowano 15 829 osób zakażonych , z  tego  co najmniej 5920 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 2 783 osoby zachorowały na AIDS a 1170 osób zmarło.

 

W tym roku kampania przebiega pod hasłem "Zrób Test na HIV". W/w kampania Krajowego Centrum ds. AIDS realizowana jest od lipca 2011 do końca 2012 roku. Jest przede wszystkim dla tych, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Zachęca do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie?.

Kampania ma na celu promowanie testowania w kierunku HIV. Zachęcamy do wykonywania bezpłatnie i anonimowo testów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.

 Wiedza o zakażeniu ma znaczny wpływ, na jakość naszego życia: pozwala na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów seksualnych. Kampania ma też uświadomić, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić nas może tylko bezpieczniejsze zachowanie.

Odbiorcami kampanii są osoby: dorosłe (18-39 lat i starsze), aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne i partnera.

Kampania zakończy się 1 grudnia 2012 roku wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS.

        Kampania Społeczna-?Zrób Test na HIV? jest prowadzona pod hasłami:

  • "Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny."
  • "Namów na test partnera."
  • "Unikaj ryzykownych zachowań, bo HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie".

Badanie w kierunku  HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie całego kraju. 

Punkty to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Doradca poinformuje klienta o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze ? ustali wraz z klientem, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Doradca powie, czy zachowania klienta były/są ryzykowne i omówi z nim inne, które będą bezpieczniejsze i zmniejszą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest w PKD anonimowa i bezpłatna.

Ponadto dla osób zainteresowanych HIV/AIDS uruchomiono (anonimowo i bezpłatnie) Poradnię internetową poradnia@aids.gov.pl

Można skorzystać z Telefonu Zaufania HIV/AIDS - 801 888 448 (płatne pierwszą minutę połączenia) lub  22 692 82 26

Dla osób żyjących z HIV i ich bliskich udzielane są konsultacje psychologiczne lub psychiatryczne w Poradni Psychologiczno- Leczniczej we Wrocławiu.