aktualność

W obronie sądów

Opublikowano: 22/10/2012

Spotkanie w sprawie podjęcia wspólnych działań uniemożliwiających zniesienie niektórych sądów rejonowych odbyło się w piątek, 19 października, w Miliczu. Na zaproszenie starosty Piotra Lecha w spotkaniu udział wzięli poseł na Sejm RP Marek Łapiński, prezesi sądów oraz przedstawiciele dziewięciu powiatów Dolnego Śląska i Wielkopolski.

W sali konferencyjnej I Licem Ogólnokształcącego w Miliczu gościli samorządowcy oraz przedstawiciele polskiego parlamentu. Powiat kamiennogórski reprezentowali starosta Ewa Kocemba, burmistrz Krzysztof Świątek oraz wiceprezes Sądu Rejonowego, Lidia Orzechowska-Korpikiewicz. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli delegaci z powiatów: lwóweckiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego, rawickiego, jaworskiego, milickiego, strzelińskiego i wołowskiego.

W czasie rozmów zwrócono uwagę na fakt, że rozporządzenie mówi o zniesieniu, czyli likwidacji, a nie przekształceniu 79 sądów rejonowych. Reforma sądownictwa nie niesie za sobą żadnych pozytywnych efektów. Symboliczne oszczędności na dodatkach funkcyjnych prezesów pochłoną i przerosną koszty delegacji służbowych oraz etatów dyrektorów ekonomicznych. Reforma wydłuża drogę obywatela do wymiaru sprawiedliwości, a ponadto prowadzi do marginalizacji miast powiatowych i pomniejszenia roli samorządu terytorialnego oraz jego bezsprzecznej degradacji. Podczas dyskusji zauważono, że decyzje ministerstwa skierowane są przeciwko wspólnotom lokalnym, mogą doprowadzić do powstania "sędziów II kategorii", a następnie do likwidacji prokuratur, a nawet komend policji.

Rozmówcy uzgodnili wspólne stanowisko, skierowane do premiera Donalda Tuska, wraz z zaproszeniem do spotkania, podczas którego samorządowcy i sędziowie przedstawią premierowi argumenty przeciwko likwidacji instytucji powiatowych.